Gönderen Konu: FİŞEKLERİNİZ VE TÜFEKLERİNİZ  (Okunma sayısı 21862 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail TALAY

• Administrator
  • Avcı Üye
  • İtler İstedi Diye Atlar Ölmez
FİŞEKLERİNİZ VE TÜFEKLERİNİZ
« : 04 Aralık 2008, 10:58:34 »

Aramızda çok tecrübeli avcılar olmakla beraber yeni avcılarda var ,

hangi avda , hangi tüfekle , hangi fişeği kullanıyorsunuz , kullandığınız tüfeği ve fişeği secmenizdeki etkenler , avantajlar, dezavantajlar neler ??

bu konuda paylaşımlarımızı yapmamızın hepimize fayda sağlayacağını düşünüyorurum , hadi bakalım ustalar , bildiklerinizi paylaşın .. bilmeyenler yada yanlış bilenlerde öğrensin..

İsmail TALAY - 1975 BALIKESİR
 avcininyeriavmalzemeleri@hotmail.com

Ethem Kaya

• Ziyaretçi
Ynt: FİŞEKLERİNİZ VE TÜFEKLERİNİZ
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2008, 11:17:00 »
Maalesef her av için aurı bir tüfek kullanan birisi değilim Babamdan bana geçen bir tane 16 çiftem var bu seneye kadar her avda onu kullanmaktaydım bıldırcın avında 20 25 mt mesafelerden yapılan atışlarda kıyma almaya gerek kalmıyordu.. O nedenle bu sene mobil soklu Huğlu bir çifte daha aldım 71 namlu bıldırcında 5, 6 şok kelikte 2, 4 şok  kaagözlüde 3 , 4 şok (daha başlamadık) ördekte de 1 , 2 şok kullanıyorum..

h.ibrahim uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2008, 12:37:19 »
  Ben ;12 kalibre sauer berattamı veya 20 kalibre huğlu çiftemi kullanıyorum..Keklikte federal,remington 6 veya 7 numara 32 gr..kullanırım..Çullukta, fişek seçimim daha geniş yani çok aramam ama 30gr. 8 veya 9 numara saçmalar kullanırım..Bıldırcında ise,28 gr.10 numara ,onda da fazla fişek seçmem...Ördek bizim buralarda fazla olmaz ama, 34 gr.5 numara tercihimdir,tavşan avında da aynı saçma ve gramajı kullanıyorum..
  20 kalibrede fişek seçimim sadece luxor..Zaten buralarda  20 kalibre kullanan çok fazla olmadığı için fişek bulmakta zorlanıyoruz..Ama en çok randımanı luxordan aldığım için sadece onu  kullanıyorum...26 gr.7 numarasını keklik,tavşan,ördek ve çullukta..yine 26 gr.10 numarasını bıldırcında kullanıyorum...

M.Veysel UYSAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2008, 12:55:23 »
Bugüne kadar browning A500R yarı otomatik tüfekle avlanıyordum.Bugün beretta S56 76CM namlulu bir tüfek aldım,ya nasip diyeceğiz..
    Fişek seçimim ise browning,federal vede fiocchi avına göre gramaj ve saçma büyüklükleri yukarda biladerin belirttiği gibidir.
  Teşekkürler Talay çok güzel konu olmuş.. ;D ;D ;D

Çevrimdışı ahmet çakmak

• Avcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2008, 13:16:08 »
genelde bütün avlarımda 20 calibre remigton otomatik tüfeğimi kullanıyorum 3 adet şoku var fuul,mod.imp, diye geçiyor ben en geniş olanını kullanıyorum çokta memnunum 12 kalibre tüfeğimi bazen çulluk avında kullanıyorum 65 namlu 3-4 şok . 20 calibre tüfeğimde keklikte 7 numara 28gr kullanıyorum tavşan avında mirage magnum 36 gr. 2-4 kullanıyorum kış mevsiminde tabiki sıcak havalarda 28-32 gr.yeterli oluyor.ördek avındada 28gr 5 numara kullanıyorum fişek olarak genelde mirage,remigton,federal kullanıyorum.
bıldırcın avlarında 25gr 9-10 numara isabetli oluyor ayrıca 20 numara tüfekle avlanmak zevk veriyor bana.domuz avına pek gitmem ama 20 calibre tüfeğimle domuzda vurdum çokta randumanlı av yaptım .
saygılar.
Ahmet ÇAKMAK<br />BALIKESİR 1974

Çevrimdışı Ahmet DİNLER

• Yönetici
  • Avcı Üye
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2008, 17:23:21 »
Bir tanesi babamın hatırası olan dört tane tüfeğe sahibim.Sarsılmaz python süper poze tüfeğimi tüm avlarda kullanıyorum.66 cm namlu uzunluğuna sahip tüfeğimden çok memnunum.Fişek ve şok seçimini gittiğim avlara göre ayarlıyorum.Bıldırcın ve çullukta en geniş olan şoklar gayet kullanışlı oluyor.Keklik avında şokları biraz daha daraltıyorum.4_2 kullanıyorum genelde.Ördek avında 76 namlu piper çiftkırmamı kullanıyorum 16 kalibre olan tüfeğimden oldukça memnunum. Fişek deyince keklik te federal 7,5 32gr, çullukta mirage, federal, fiocchi 7,5 ,8  numara 32gr, bıldırcında ise mirage, rc 9 numara 28-30 gr. tercihim. Ördek avlarında genelde rc 4-6 numara 32-34 gr. kullanırım.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2009, 09:16:41 Gönderen: Ahmet DİNLER »
Ahmet DİNLER  Bergama 1979
0532 633 15 36 ahmethoca79@hotmail.com

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Yönetici
  • Avcı Üye
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2008, 23:23:25 »
senelerdir, atıp vuramayınca ya tüfeğe yada fişeğe bahane bulanlardanım :)...ama yaş ilerledikçe ve belli bir tecrübe kazandıkça düşüncelerim deyişime uğruyor..Talay'ım senin dediğin gibi teceübeli avcıların fikirleri nin düşüncelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.Alanya'ya geldiğin zaman atış konusunda senin bana verdiğin tüyolarda her zaman kulağıma küpe oluyor...burdan yola çıkarak açtığın bu konuda yapılan paylaşımları ilgi ile takip edeceğim..
Bülent ERDEM-1977-ALANYA..0532 663 07 63   A rh +

Çevrimdışı İsmail TALAY

• Administrator
  • Avcı Üye
  • İtler İstedi Diye Atlar Ölmez
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2008, 11:11:21 »
  bir tüfeğim var , her avda kullanıyorum , otoritelere ve sevgili bülentime ters gelsede .. 76 namlu 1/2 fuel şok ..

Genelde trofe hariç bütün avlarımı bu tüfekle yapıyorum , keklik avında bu seneye kadar hep fiocci 4 numara 34 gr. kullandım .. gayette memnundum .öyle randumanlı ki , hani derya emmioğlu , çekiim çaput ! çekiiim çaput !! işte öyle ...taki gecen sene sonu verdiğim bir kaç manke ye kadar , o zaman tüfeği değiştirmek yerine fişeği değiştireyim dedim ve başladım .bior tapa 7 -8 numara 33 gr cheddit kullanmaya ..

Bu fişekle en başarılı olduğum av ÜVEYİK ti ,

ama 4 numara 34 gr fiocciden vazgecip bu fişekleri kullanmaya başladığım ilk avda keklikler de çulluklarda çelgin !! şöyle çaput gibi düşüremiyorum :)

TAVŞAN avında tüfeğim vazgecilmez 5 numaradan aşağı ne atarsan at !! manke mumla arasan neredeyse yok ..

ÖRDEK avı için de vazgecilmez tüfeğim , aynen tavşandaki gibi 5 ten aşağısı nın tahrip gücü felaket!!!

ÇULLUK avı için aynı şeyi söyleyemeceğim ne yazıkki!! gecenn hafta 8 numara 33 gr bior chedditler havada çulluğu buruşturmasına rağmen arazide ki sıklıktanda olsa gerek cantaya girmedi ,

BILDIRCIN avında yanlız sam MANKE neredeyse yok !! 10 numara cheddit bior 33 gr .. tüfek uzun, arazi acık tüfeğin önüne denk getir bıldırcını sal salabildiğince ... ama kalabalıksam salamıyorsun , avcı psikolojisi galiba .. kısa atışlarda zaman zaman mankeler mevcut..

Ama şunu bilir şunu söylerim , elbette tüfek , fişek önemli ama asıl önemli olan tüfeğinizin üzerinden nasıl baktığınızdır ...

İsmail TALAY - 1975 BALIKESİR
 avcininyeriavmalzemeleri@hotmail.com

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Avcı Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2009, 01:38:40 »
sakarya bölgesın de ilk üveyk avı başlar ve benım en sevdıgım favori avım dır.
burda üveyik yüksek ve uzak calış tıgı için 76,namlu 1-2 şoklu brownıng pozemi kullanıyorum
fişek seçimim ise RC-1 24-gr.7.5 trap fişeyi.
tahtalı ördek avın da da brownıng pozemı kullanırım. 34gr no:5 marka ise,fiyoki-mirage.RC-2

bıldırcın avında ise yerli konya malı doruk otomatık kullanıyorum.
61 namlu kaval şoklu fişek ise 24 gr skeet 9.5 kullanıyorum yada 28 gr zorza.no:9
çulluk avın da da aynı otomatıgımı kullanıyorum.fişek ise.mirage 28,30,32 gr no:8 havanın durumuna göre. kaval şok.
arada nostanji olsun diye.1-3 şoklu  ispanyol AYA aranzabal. çiftemi kullanıyordum,ama 1 ay önce sattım.
eski çiftelerı de sevıyorum. gecen sene belçika bayard piper atlı suvarılı tek mızraklı tamçakmak lı çivili gostergelı  çiftem vardı
 80 namlu.full şoklu onu da her kış oldugu gibi satmak zorun da kaldım...malum kışın işler bozuluyor nakıt lazım oluyor.

sarsılmaz concorde vardı ona da alışamadım onuda sattım.

71 namlu avsan pozem vardı baba dan kalma onuda 1 ay önce jandarmaya kaptırdık.meskun mahale gırıyormuş avlandıgımız yer. hala savcının cagarmasını beklıyoruz...mahkemeye. gerci avlandıgımız bölge harıtada serbes en yakın eve 600 mt uzaklıkta ama bakalım sonuç ne olacak.  selamlar.

kör cehalet çirkefleştirir insanları suskunluğum asaletim den dir,her lafa verilecek bir cevabım vardır lakin bir lafa bakarım lafmı diye birde sölüyene bakarım adammı diye.HZ.MEVLANA.

Çevrimdışı Hasan ÇALIŞKAN

• Avcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Ocak 2009, 12:44:25 »
bakıyorumda aşağı yukarı herkez aynı tüfek ve fişekleri kullanıyor onun için yazıp yazmamakta kararsızdım ama herşeye rağmen yazmaya karar verdim şiömdi ben her avda otomatik kullanıyorum desem hepinizde hadi be sende avcımısın diyebilirsiniz evet ben avcıyım ve her marka süper poze ve otomatik kullanma şansım oldu ve edindiğim tecrübeye göre her zaman otomatikten yanayım sebebi ise yııllar önce çift kırma ile bir tavşanın yaralı gitmesi ve onu bulamamam bana bu kararı vermemde payı çok oldu çünki o gün elimdeki çift kırma değilde otomatik olsaydı o yaralı giden tavşana 3. sıkıyada atıp alabilir ve vijdan azabı çakmezdim diye düşünüyorum hala.fişek seçimine gelince tabiki bıldırcında 9ve 10 numara keklite 7 tavşanda 5ve 6 domuzda tek kurşun kullanırım markaya gelince bence markayı biz değil tüfek kendi seçer kimi brovnink kimi vıncester kimi ise fiyoki ben hepsini denedim benim tüfeğim brovnıngle çok uyumlu olduğu için ben brovning markayı tercih ediyorum.bence avcı başkalarının deyimiyle değil kendi tecrübesiyle bulumalı kulanacağı marka ve grmajını yani kullandığı tüfeğin avın olduğu yerde bırakması yada attıktan çok daha ileride kalmasına ve av cansızmı yoksa çırpınarak ölmesine göre seçmeli ama bence avın en önemli noktası ne en iyi tüfek nede en iyi fişek en iyisi güzel bir köpek.bütün avcı arkadaşlara saygı ve segilerimle...   
Hasan ÇALIŞKAN
Sandıklı/AFYON

Çevrimdışı Ahmet DİNLER

• Yönetici
  • Avcı Üye
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2009, 17:12:55 »
Hasan abi vallahi amiyane bir tabir olacak ama döktürmüşsün.Otomatik tüfek kullanmıyorum ama bu açıklaman çok tatmin edici bir açıklama.Söylenecek birşey yok.Senin gibi hem kurallara uyan hem de vicdan sahibi bir avcının kullandığu otomatik tüfek bohçacının pozesinden iyidir abi.Saygılar.
Ahmet DİNLER  Bergama 1979
0532 633 15 36 ahmethoca79@hotmail.com

Uploaded with ImageShack.us

M.Veysel UYSAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2009, 15:38:41 »
Sadece 9 kişimi yazdı?Herhalde devlet sırrı gibi saklanan özel fişekler ve tüfekler var :D :D :D :D :D :D  Hadi beyler...

Ethem Kaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2009, 15:44:12 »
Sadece 9 kişimi yazdı?Herhalde devlet sırrı gibi saklanan özel fişekler ve tüfekler var :D :D :D :D :D :D  Hadi beyler...

Evet kesin öyle   :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Nusret BALTACI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 28 Mart 2009, 09:36:09 »
Ben ise 65 namlu 5 şok ve mobil şoklu olmak üzere Francı otomatik kullanıyorum.Üveyik avında 28gr 8 numara RC.Bıldırcın avında 24gr 10 numara RC. Keklik avında ( ilk açıldığı günden ile 40 veya 50 gün içerisinde ) hava şartları bizim buralarda yumuşak olduğu için 30gr 7 ve 8 numara RC. Daha sonraki günlerde 32gr 7 numara ve arkasına 5 numara olmak üzere ( TAVŞAN da ) çıkma ihtimali olduğu için ve yine RC .Kullanırım.   TABİKİ bu yazdıklarım bizim meralara uygun olduğu için çünkü kimi bölgelerde arazi açık olur,kimi bölgelerde sık olur, bu tercihler değişebilir.Diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Ferhat EVİRGEN

• Avcı Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Mart 2009, 16:45:43 »
TAVSAN AVINDA KULLANDIGIM TÜFEK 16 CAL RUS ATTIGIM FİŞEK CEDİTT  28 GR 8 VE 6 NUMARA
KUS AVLARINDA İSE ÜZÜMLÜ SÜPERPOZE 12 CAL 66 NAMLU VE ÜZÜMLÜ OTAMATİK 12 CAL 60 NAMLU KAVAL FİŞEKLER İSE CEDİTT 32 GR 8 NUMARA  :D ;D ::)
FERHAT EVİRGEN
BALIKESİR 1979 vicdaniye avcılar kulübü

AvcininYeri.CoM | Kulüp Tadında Paylaşımlar

« Yanıtla #14 : 28 Mart 2009, 16:45:43 »